Před prázdninami naši javisté spojili své síly s neziskovou společností Czechitas a musíme říct, že je to jízda. Czechitas zprostředkovává IT vzdělání ženám a postupně boří mýtus o tom, že kariéra v IT je jen pro muže.
Žen v IT sice není mnoho, neznamená to však, že je obor nezajímá a nechtějí se v něm uplatnit. Důkazem jsou mimo jiné kurzy plné žen, nadšených programováním.
Inspirativní příběhy řady z nich ukazují, že mezi nimi najdeme nadějné softwarové designérky, analytičky, testerky nebo programátorky. To hledání nás baví! A je pro nás velkou motivací se na jejich vzdělávání podílet.
Z TÉMĚŘ 8,2 MILIONU ICT SPECIALISTŮ V EU PŘEDSTAVUJÍ ŽENY POUZE 16,7 %. (EUROSTAT, 2016)
V ČESKÉM NESSU TVOŘÍ ŽENY 30 %. TŘETINA Z NICH PŮSOBÍ NA SENIORNÍCH A MANAŽERSKÝCH POZICÍCH.
Co pro nás začalo v květnu jednodenním workshopem o základech programování v Javě, pokračuje nyní Digitální akademií – sérií intenzivních kurzů Javy pro začátečnice. V průběhu Digitální akademie holky rozvinou své logické uvažování – zjistí, že vždy existuje několik způsobů řešení, naučí se porozumět návodům a řešit různé programátorské výzvy. Hlavním cílem je, aby si účastnice během tří měsíců v rámci povinných a volitelných předmětů osvojily základy Javy a práci s různými nástroji.
Po prvním workshopu jsem byl mile překvapen, kolik holek bylo se znalostmi na začátku kurzu dál, než jsem čekal. Samozřejmě řada z nich s Javou zápasila, to je přirozené, proto kurzy pořádáme. Ale hodně z nich rozumělo tomu, co dělají. Motivuje mě to ve školeních dál pokračovat.
Vladimír Kočur, Senior Consultant
Studium bude časově relativně náročné a je mu potřeba věnovat ve spolupráci s lektory tři dny v týdnu. Kromě toho holky mezi školicími dny hodně zaměstná samostudium i domácí úkoly. Ale po celou dobu mají k dispozici zkušené mentory, kteří vždy rádi pomůžou. Akademii uzavírá celodenní hackathon, během kterého si javistky vyzkouší aplikovat nové znalosti. V malých týmech jako závěrečný projekt zpracují reálné zadání.
Při vývoji převážně webových aplikací je Java náš denní chleba. Týmy v Ostravě, Brně, Českých Budějovicích i v Praze Javu vnímají jako progresivní a široce využitelný jazyk s rychlou učicí se křivkou.
V Nessu také pravidelně pořádáme Javacomy – setkání, při kterých diskutujeme o trendech a sdílíme zkušenosti z odborných konferencí a z našich úspěšných projektů. Každý nováček u nás získá mentora, který ho bude provázet jeho odborností. K tomu máme pro každého připravený interní adaptační proces, který nováčkům co nejvíce usnadňuje pochopení nové technologie. Zkrátka: v Nessu se Javy není proč bát.