Jsem žena a chci do IT

Autentické postřehy žen, které jsou dnes na začátku své kariéry v IT a většinu výzev mají ještě před sebou. Jak se ve své pozici cítí, jak se k IT dostaly a jaké mají další plány?

O profesně úspěšných ženách je poslední dobou čím dál více slyšet. Píše se o schopných manažerkách, o tom, jak ženský element obohacuje firemní prostředí, o ženách excelujících v oblasti leadershipu a mentoringu.

Dozvídáme se o životních příbězích úspěšných podnikatelek, kterým se podařilo rozjet vlastní business nebo dát nový směr své kariéře v době, kdy byly na rodičovské dovolené. Co žena, to jiný příběh, co žena, to jiná motivace, a co žena, to jiný životní cíl a naplnění.

V Nessu máme mezi sebou spousty inspirativních kolegyň, které se našly v IT a v tom, co dělají, jsou zatraceně dobré. Fascinuje nás jejich odvaha a odhodlání vrhnout se do, na první pohled, velmi maskulinního prostředí IT světa, a v něm se prosadit.

V českém Nessu tvoří ženy celou jednu třetinu zaměstnanců a jejich řady se dále rozrůstají. Nemusíte hledat dlouho, abyste narazili na zkušenou manažerku, programátorku nebo analytičku.

Příběhy žen na seniorních pozicích jsou plné zkušeností a rozhodně stojí za to je sdílet. Dnes jsme se ale rozhodli jít trochu jinou cestou a podělit se s vámi o neméně zajímavé postřehy žen, které jsou dnes teprve na začátku své kariéry v IT a většinu výzev mají ještě před sebou.


IT máme v rodine. Brat je programátor, ocko je tiež ajťák, a tak som s programovaním začala nejako prirodzene už na strednej škole. V súčasnej dobe študujem bakalársky odbor Znalostné inžinierstvo na fakulte Informačných technológií ČVUT a zároveň pracujem na čiastočný úväzok ako Java developerka. Pred tým som ešte robila testerku a toto je vlastne moja prvá vývojárska pozícia.

Som hrozne rada, že hoci som na projekte najmladšia, všetci kolegovia ma berú ako rovnocenného partnera a nestretla som sa v podstate s negatívnym prístupom. Je fajn pracovať v zmiešanom tíme, ženy ten tím tak nejak oživia. A navyše, my ženy sa pozeráme na veci trochu inak, čo obohacuje diskusiu.

„Mnohokrát som sa stretla s komentárom, aké mám šťastie, že som išla na tú školu a že robím úplne od začiatku to, čo ma baví. Ja si myslím, že keď to niekoho baví a chce to robiť, tak s tým má začať, pretože nikdy nie je neskoro. A hlavne dnes, keď je toľko možností. Urćite sa ženy nemusia báť, že by to bola práca len pre mužov a že by sa neuchytili, šikovné vývojárky v IT svete potrebujeme.“

Radka Bodnárová
Junior SW Developer


Toužila jsem se zapojit do něčeho, co mění svět. Chtěla jsem dělat práci zaměřenou na výsledek, který skutečně uvidím. Přála jsem si o něco flexibilnější docházku, někdy možnost home office. IT svět se mi zdál být odpovědí na všechno.

Přestože jsem neměla IT vzdělání a nejsem rodilá Češka, našla jsem si práci o něco více technickou, což se stalo mým odrazovým můstkem pro skok z ekonomické sféry do IT. Nebála jsem se ptát kolegů a plnit zadané úkoly na reálném projektu. Věděla jsem, že každý z týmu byl někdy Juniorem a začínal podobně jako já.

Nehraje tady roli, jestli jste žena nebo muž, jako spíš chuť učit se nové věci a schopnost využívat selský rozum. IT je obor, který umožní zhodnotit dosavadní znalosti a obohatí je o nové. Své předchozí zkušenosti využívám k lepšímu pochopení byznysu zákazníka a je to v tomto i výhodou, že jsem se k IT dostala oklikou.

„Nikdy se neboj. Pokud vážně uvažuješ o kariéře v IT, znamená to, že je čas to zkusit.“

Oleksandra Sinchura
Junior Systems Analyst


Na počítači jsem hrála hry, už když jsem šla do první třídy, a vlastně vždycky jsem měla k IT blízko. Vystudovala jsem vysokou školu ekonomického zaměření a poslední dva ročníky se zabývala analýzou. Tehdy jsem zjistila, že analýza je právě to, co mě baví ze všeho nejvíc, a tak jsem po škole nastoupila do banky jako IT analytik.

Začátky nebyly lehké, ale dostala jsem se do super týmu asi deseti kluků, kteří byli ochotní mi se vším pomoci a kdykoliv poradit. I tady v Nessu vidím na našich projektech bezproblémovou spolupráci mezi členy týmu. Máme tu několik šikovných programátorek. A nemám pocit, že by na ně bylo nahlíženo jinak než na programátory. Totéž platí i u ostatních pozic.

„Hlavní je nebát se to zkusit. V IT je spousta pozic a není to jenom o programování. Uvažování žen a mužů může mít odlišnosti v pohledu na danou věc, a právě zrovna ten ženský může být ve finále rozhodující.“

Veronika Pipková
Junior Business Analyst