8 úkolů pro každého IT ředitele

Kromě tradiční technologické strategie začínají IT ředitelé promlouvat i do celkové strategie firmy a změny obchodních modelů. Aktuálně probíhající digitální transformace proměňuje jejich roli. Přinášíme osm nejdůležitějších položek, které proměnu této role zohledňují a které by z našeho pohledu měl mít každý moderní CIO na seznamu svých úkolů.

1. Přehodnotit strategii ohledně cloudu

Mnoho společností se brání přesunu důležitých pracovních dat do cloudu. V každé firmě však existují aplikace běžící lokálně, které by byly mnohem levnější, kdyby běžely v cloudu. Jako CIO určitě víte o zlepšující se bezpečnosti cloudu a nižších nákladech na provoz. Toto jsou silné argumenty pro jeho využití.

2. Investovat do aktualizace starších verzí systémů

Společnosti by se neměly spokojit se staršími verzemi svých systémů. V určitém okamžiku se takové systémy stávají nesmírně nákladnými na údržbu a provést potřebnou modernizaci je pak téměř nemožné. Navíc ti správní odborníci, o které každá firma stojí, očekávají určitý standard, tj. atraktivní práci s atraktivními technologiemi. Je důležité si uvědomit, že k proměně firmy můžete přispět i z pohledu lidských zdrojů.

3. Přehodnotit strategii analýzy

Podniky ve všech průmyslových odvětvích využívají pokročilé datové analýzy, aby získaly konkurenční výhodu. Ignorovat přínosy analytiky se rozhodně nevyplatí. Zkuste porovnat, jak si stojíte ve vztahu k nejlepším ze svých konkurentů a poté si určete postup, jak se posunout alespoň na stejnou úroveň.

4. Investovat do zlepšování kvality dat

Nekvalitní data přináší nespolehlivé poznatky. Ohrožují prognózování vývoje, mohou významně zvýšit náklady a ohrozit vztahy se zákazníky a dodavateli. Začněte s projektem na očištění dat a poté pátrejte po nástrojích, které tento proces zautomatizují. Jinak neudržíte krok s ostatními z oboru.

5. Plánovat růst potřeb

Předvídejte budoucí růst společnosti a navyšujte IT kapacity předem. Vaše firma může mít například jeden server, ale časem to nebude stačit. Zohledněte ve svých plánech budoucí růst a připravte se na něj teď.

6. Plánovat podporu nových iniciativ v oblasti digitální transformace

Obchodní oddělení společnosti očekává, že digitální transformace přinese příjmy. CIO však nemůže jen tak přidat nové digitální aplikace do existujících backend systémů. Vytvořte si celou digitální strategii a postupujte krok za krokem.

7. Plánovat investice do zabezpečení

Investice do zabezpečení jsou pro CIO kritické. To, že Vaše společnost ještě nebyla napadena, neznamená, že je zabezpečena. Hackeři také mají své „podnikatelské plány“ ‒ jsou dobře financovaní, pracují v organizovaných skupinách a disponují více IT zdroji, než máte pravděpodobně Vy. Nelze předpokládat, že držíte všechny trumfy v rukávu.

8. Vzít v úvahu předpisy o ochraně osobních údajů

CIO musí zajistit, aby informační systémy byly vybudovány tak, že zohledňují požadavky na ochranu osobních údajů, popřípadě další zákonné předpisy. Ohlídejte si to a vyhněte se nepříjemným následkům.