Zkuste se na výběr nového podnikového informačního systému dívat jako příležitost posunout své podnikání a místo „kolik nás to bude stát“ se ptejte „jak nás to posune“, „kolik nových obchodních modelů budeme moct rozvinout“, „o kolik nových obchodních příležitostí můžeme usilovat“ atd. Níže si přečtěte deset doporučení založených na zkušenosti z diskusí s převážně výrobními a logistickými firmami o modernizaci jejich podnikových informačních systémů.
- Neberte podnikový informační systém jako nákladovou položku, jak k němu při výběru české firmy často přistupují. Možná je takový přístup způsoben obvyklou pozicí mnoha českých podniků na nižších příčkách dodavatelského řetězce. Nižší příčky většinou indikují nižší marži, která omezuje investiční rozpočet. Přesto nepřestávám firmy vybízet, aby podnikový informační systém chápaly jako strategický nástroj pro budoucí rozvoj firmy.
- Při výběru podnikového informačního systému se primárně porovnávejte s vaší konkurencí na vyspělých zahraničních trzích a sledujte nejnovější trendy. Nespokojujte se s tím, co se nasazuje v malé české kotlině. Učte se od nejlepších ve vašem oboru.
- Neberte výběr nového informačního systému jako cíl nýbrž jako cestu a plánujte kontinuální investice i do dalších let. V podniku většinou z mnoha dobrých důvodů nemůžete v první fázi nasadit více než jádro systému, a proto byste měli dopředu promyslet obsah dalších fází.
- Při stanovování investičního rozpočtu si vytvořte rezervu, zvláště pokud jste srostlí s procesy a daty, na které u vás nikdo posledních 20 let nesáhl. Budete připraveni na různá nepříjemná překvapení a s nimi obvykle spojené navýšení rozpočtu. Při výběru také nepostihnete všechny situace, na které narazíte až při samotné implementaci.
- Hledejte a rozvíjejte zaměstnance s přesahem (z IT do byznysu a naopak), kteří mají lepší cit pro požadavky ostatních oddělení. Hledejte zaměstnance dostatečně jazykově vybavené, kteří se nebojí mluvit se zahraničními dodavateli nebo zahraničními partnery výrobců SW. Zahraniční dodavatelé, ač jsou dražší, disponují neocenitelnými zkušenostmi z mnoha projektů, ke kterým se v Česku většinou nedostanete.
- Přemýšlejte holisticky tj. jak můžete co nejvíce aktivit obsloužit jedním systémem. Utlumte ambice poskládat si řešení z Lego kostek, které si samostatně vyberete. Dovedností firmy není podnikový informační systém sestavit, ale vybrat hotový systém a používat ho pro dosažení byznysových cílů a hledání nových růstových oblastí, které nový systém podporuje.
- Hledejte podnikový informační systém, který přirozeně podporuje nové obchodní příležitosti jako je záruční a pozáruční servis (služby jsou v Česku opomíjeny, protože jsme zvyklí dodávat jen produkty), produkt pronajmout jako službu, zařízení vzdáleně dohledovat a včas upozornit zákazníka na možnou poruchu včetně proaktivního dodání náhradního dílu atd.
- Držte se „best practices“, které se systémem přichází a maximálně využijte možností nakupovaného SW. Neohýbejte systém podle vašich dvacetiletých zkušeností. Vaše dvacetileté zkušenosti nemusí již v roce 2021 stačit. Ohýbání systému, jak velice dobře víte, vás rychle zavede do situace, kterou se výběrem nového systému snažíte odstranit.
- Vyčistěte svá data a držte je na jednom místě. Rozhodněte se, která data jsou důležitá pro řízení vašeho podnikání a používejte je pro lepší vhled a rozhodování. Prosím pamatujte si, že nevyhrává nutně ten, kdo má větší investiční rozpočet, ale ten, kdo lépe rozumí svým zákazníkům a dokáže se rychle a správně rozhodovat.
- Vybírejte podnikový informační systém, který podporuje spolupráci různých subjektů a sdílení dat, ať se vaši zaměstnanci a obchodní partneři zrovna nacházejí v karanténě nebo ne. Dejte vale různým xlsx, pdf, docx a dalším souborům, které si vyměňujete, a hledejte systém, který vám všem umožní pracovat se společnými daty uloženými ve vašem informačním systému.
Ivo Procházka
Senior Local Sales Representative
Ness Digital Engineering