Čtyřdenní pracovní týden? Ale kdo to zaplatí?

Kolega Ivo Procházka, SAP Sales Manager, přijal pozvání na rozhovor do oRobotice a rozpovídal se nejen na téma digitalizace a automatizace výrobních podniků.

To, že je Česká republika montovnou Evropy, jistě z médií mnozí z vás zaslechli. Manuální pracovníci jsou zde zruční, fabriky vesměs moderní a hodinová sazba oproti ekonomickým velmocím velmi výhodná. Je digitalizace podniků způsob, jak pomoct České republice opustit pozici montovny?

„Digitalizací vnímám spíše jako zachování současného statu quo, tedy pozici montovny v Evropě. Zdá se, že pro Českou republiku je to dobře, uvědomte si, že drtivá většina výroby, podle mého názoru 90 procent, pochází ze zahraničního kapitálu,“ doplňuje Ivo Procházka.

Kdo to zaplatí?

Z úst ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové v posledních týdnech zazněla podpora čtyřdenního pracovního týdne. A to v souvislosti s digitalizací a automatizací českého průmyslu a argumentem, že se společnost mění a stát na to musí reagovat. Ekonomicky to však podle řady lidí nemá šanci uspět.

„Digitalizace není zadarmo, něco stojí, a digitalizaci podniky logicky financují ze svého zisku, ze své marže. Podnik, který má na produktu marži 10 EUR, má logicky menší prostředky než podnik, co má 100 EUR. Čtyřdenní pracovní týden je sice hezký, ale kdo to zaplatí? Na jedné straně musíte mít větší marži, abyste zafinancoval a utáhl digitalizaci, nebo pak řeknete vašim zaměstnancům, že budou vydělávat o něco méně. Bude se jim to líbit? Asi ne,“ komentuje Procházka.

Rutinu nechceme

Automatizační procesy řeší společnosti všech průmyslových odvětví i služeb, kde nepomůže chytrý software, podá pomocnou robotickou ruku nějaký stroj. Nejčastěji se nahrazují rutinní činnosti, u kterých je ve většině případů v dlouhodobém horizontu prokázán úpadek produktivity a zvýšení chybovosti.

„Jednoduché, rutinní činnosti začínají být pomalu nahrazovány algoritmy, stroji, buď jsme v administrativě, kde jsou to ty algoritmy, nebo jste ve výrobě, tam máme různé robotizované pracoviště, koboty. Čím dál tím víc podniků nahrazuje tyto rutinní činnosti strojem a algoritmem. V ČR je poměrně hodně servisních center, jsou možná trochu opomíjena ve spojitosti s digitalizací, ale tam vidíme poměrně překotné nasazení různých algoritmů, které rutinní činnost nahrazují, a to bude pokračovat. To samé u robotických pracovišť,“ zakončil Ivo Procházka.

Celý rozhovor si poslechněte zde.