Firmy v ČR se připravují k přechodu na novou generaci řešení SAP

Praha, 31. května 2023: České podniky se začínají ve zvýšené míře zajímat o možnosti přechodu na nejnovější generaci podnikového informačního systému SAP S/4HANA. Důvodem je blížící se konec oficiální podpory stávající generace ERP řešení spolu s očekáváním, že ceny konzultačních služeb během té doby dále porostou a nedostatek kvalifikovaných a zkušených odborníků se bude prohlubovat. V neposlední řadě firmy motivuje i fakt, že chtějí lépe řídit chod svého podnikání a kvalitněji se rozhodovat.

„SAP již v roce 2020 oznámil, že bude podporovat předchozí generaci řešení, SAP Business Suite 7, která je mezi zákazníky nejrozšířenější, do konce roku 2027 a za příplatek do roku 2030. Firmy mají nejvyšší čas začít se na přechod chystat, protože na základě našich zkušeností může podnik potřebovat i více než rok, aby nový systém SAP S/4HANA řádně naimplementoval. Jednou z možností, jak zkrátit dobu nasazení až o 50 % je konverze do cloudového prostředí, kterou Ness svým zákazníkům také nabízí,“ uvádí Tomáš Foltýn, Senior Local Sales Manager ve společnosti Ness Czech, která patří mezi přední partnery SAP na českém trhu.

Řada zdejších organizací uvažuje o přechodu na novou verzi SAP ERP, nyní však mnoho z nich netuší, kde začít. „Proto v naší nabídce služeb máme produkt, který pomáhá naším zákazníkům maximálně využít možnosti, které aktuálně SAP nabízí a nastavit tak správný směr a kvalitní základ samotné implementaci. Přeci jen je potřeba k projektu takovéhoto rozsahu přistupovat zodpovědně – nový ERP systém si firmy pořizují na 15 a více let,“ popisuje Markéta Eggerthová, ředitelka divize SAP v Ness Czech.

Hlavní motivací přechodu na systém SAP S/4HANA je pro většinu firem a organizací možnost rychlejšího čerpání byznysových přínosů, které systém nabízí. Dosluhující systém jim totiž obvykle v plnění jejich byznysových cílů již nestačí. Řeší se také rostoucí cena lidské práce, která u SAP konzultantů meziročně stoupá zhruba o desetinu. Kromě inflace svoji roli hraje i rostoucí poptávka. Podle údajů personální agentury Grafton Recruitment si SAP konzultant v Praze může vydělat 75–150 tisíc hrubého měsíčně, v regionech nejčastěji 70–100 tisíc korun.

„Po službách spojených s implementací systému SAP S/4HANA a rozšiřujících aplikacích je na trhu značná poptávka. Za jejím růstem stojí zejména zvýšený zájem podniků digitalizovat své podnikání. V závislosti na složitosti stávajícího systému a nových požadavcích vyžaduje zavedení systému SAP S/4HANA až 20 konzultantů, často po dobu více než jednoho roku. Takovýto počet lidí obvykle firmy ve svých týmech nemají a chybí jim i potřebné znalosti a zkušenosti. Proto oslovují certifikované SAP partnery,“ říká Tomáš Foltýn.

Experti ze společnosti Ness Czech doporučují, aby se firmy primárně poohlížely po partnerovi SAP, který nabízí komplexní metodologie pro přechod do SAP S/4HANA. „Přechod na SAP S/4HANA není triviální a jen propracovaná metodologie přechodu umožní podnikům plně využít všech možností, které nový systém nabízí. Součástí metodiky, kterou SAP pro implementace poskytuje, jsou tzv. Best Practices pro celou řadu odvětví, jejichž využití dokáže projekt a jeho následnou údržbu velmi zefektivnit,“ upozorňuje Tomáš Foltýn.

Mezi klíčové přednosti systému SAP S/4HANA patří mnohem větší rychlost zpracování dat, díky níž podniky získají přehled o stavu svého podnikání v reálném čase. Datový model SAP S/4HANA je efektivnější, ale byť s vyššími nároky na HW infrastrukturu. SAP S/4HANA dále podnikům umožňuje kvalitnější a rychlejší rozhodování právě díky optimalizovanému datovému modelu a novým analytickým funkcím. Moderní uživatelské prostředí SAP Fiori zase dělá uživatelské prostředí přívětivější a umožňuje přístup do SAP i z mobilních zařízení.

O společnostech Ness Czech a Ness Digital Engineering
Ness Czech, přední český systémový integrátor a součást mezinárodní skupiny Ness Digital Engineering, patří mezi největší poskytovatele IT služeb v České republice. Od roku 1993 se profiluje jako průkopník v zavádění nových technologií a softwarových produktů. Mezi nejvýznamnější zákazníky patří například O2 Czech Republic, Komerční Banka a ČÚZK. Ness Czech má pobočky v Praze, Brně a Ostravě, zaměstnává přes 260 lidí a její roční obrat činí přes 835 milionů korun. Ness Digital Engineering je globální poskytovatel komplexních řešení a služeb v oblasti informačních technologií. NDE působí v Severní Americe, Evropě, na Blízkém východě a v Asii. Zaměstnává přes 4 500 lidí a spravuje 11 inovačních center.

Kontakt pro média
Kamil Pittner, Media Consultant, PRCOM, +420 604 241 482, kamil.pittner@prcom.cz